Kronika 2011
29 czerwca 2012 rok - pożegnanie pani dyrektor Ewy Nowińskiej

W czerwcu 2012 roku podczas uroczystej gali pożegnaliśmy panią dyrektor Ewę Nowińską. Były wspomnienia i wiele ciepłych słów. W przemówieniu dra Marcin Kowalczyka pojawiło się porównanie jej pracy do służby kapitana, które wydaje się trafnie opisywać, kim pani dyrektor była dla naszej szkoły. Przez kilkanaście lat bowiem to ona prowadziła statek o nazwie IX Liceum Ogólnokształcące. Pod jej komendą szkoła dobiła do wyspy dwujęzyczności, poradziła sobie z pełnym raf programem matury międzynarodowej i zyskała nowy żagiel w postaci Gimnazjum Nr 17 i słowem stała się dużą, nowoczesną jednostką.
Rozwijając tę metaforę, można powiedzieć, że gdy jako zasłużony kapitan, pani dyrektor opuściła nas, zostawiła statek o mocnych, dumnych żaglach, które pomogą ,,dziewiątce'' osiągnąć jeszcze niejeden brzeg. Z pewnością powinna czuć się dumna. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą dla pani dyrektor Ewy Nowińskiej równie owocne, a koniec jednej podróży, stanie się początkiem innej, jeszcze bardziej fascynującej.

Zdjęcia w galerii ..proszę zajrzeć tutaj

Na zdjęciu od lewej pani wicedyrektor Małgorzata Kozielewicz, pani dyrektor Ewa Nowińska, pani wicedyrektor Beata Kwasigroch

26 czewca - sukces naszego profesora Marcina Kowalczyka
W dniu 26 czerwca przyznano nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, zwanej potocznie Zajdlem. Jest to coroczna nagroda literacka w dziedzinie fantastyki, przyznawana przez uczestników konwentuPolcon autorom najlepszych polskich utworów literackich wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Ale co najważniejsze dla nas,   konkurs na dokończenie powieści Drugie spojrzenie na planetę Ksi, której nie zdążył ukończyć Janusz A. Zajdel, wygrał Marcin Kowalczyk (nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Nr 4, doktor nauk humanistycznych).

Zachęcamy również przy okazji to przeczytania informacji o Januszu A. Zajdle

Do zajrzenia na stronę poświęconej  nagrodzie zwanej potocznie Zajdlem

Na stronę facebooka poświęconej nagrodzie imienia Janusza A. Zajdla

Wiosna na sportowo
Miesiąc maj i czerwiec to miesiące podczas których dziewczęta gimnazjum stanęły do turnieju piłki siatkowej. Rywalizacja  była ostro, pojedynki zażarte, a poziom wyrównany. Ostateczne wyniki|: I miejsce - klasa 1b, II miejsce - klasa 1c, III miejsce - klasa 2c,

13 czerwca 15 czerwca - Kaszuby

W maju 2012 klasy pierwsze "a" i "b" naszego gimnazjum udały się na Kaszuby. Podczas trzech dni  poznawały historię i kulturę Kaszub. Pierwszego dnia podróży klasy uczestniczyły w lekcji języka kaszubskiego w szkole, zwiedzały skansen we Wdzydzach Kiszewskch. Wieczorem, w hotelu, odbył się wieczór kaszubski na którym można było się dowiedzieć wielu rzeczy o kulturze kaszubskiej  takich jak: język, muzyka, obyczaje, tabaka? Następnego dnia pierwszacy zwiedzili zakład produkcji ceramiki Necel, zakład ten już od ponad 100 lat jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i nadal z powodzeniem produkuje ceramikę. Resztę tego dnia spędziliśmy na wspólnej zabawie. Ostatniego dnia wycieczki klasy zwiedziły dawny kościół zakonu Kartuzów w Kartuzach.

Klasa 1a

Klasa 1b

12 czerwca 2012 - Warsztaty psychologiczne klasa IC

Dnia 12 czerwca 2012 roku klasa Ic wzięła udział w jednodniowych warsztatach psychologiczno-pedagogicznych.Około godziny 8:20 wspólnie zebraliśmy się przed Domem Kultury ''Modraczek'', znajdującym się w pobliżu naszej szkoły. Tam obejrzeliśmy spektakl pt. ''Wpadka'', który dotyczył problemów współczesnej młodzieży z różnymi nałogami. Miał on na celu uświadomić nam, jak niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne jakiekolwiek używki. Po krótkiej rozmowie z bohaterami przedstawienia, udaliśmy się na dworzec PKS, skąd o godzinie 11:00 wyruszyliśmy do Domu Dziecka w Trzemiętowie. Przez cała drogę dopisywały nam dobre humory. :) Niecałą godzinę później byliśmy już na miejscu. Na początek spotkaliśmy się z panią Teresą Łabą-pedagog, która razem z psychologiem-panem Krzysztofem Kaszubskim - dokładnie opowiedziała nam,w jaki sposób dzieci trafiają do takiego domu, a później do rodzin zastępczych. Następnie zwiedziliśmy całą placówkę, a potem udaliśmy się na zewnątrz, gdzie siedząc przy ognisku, zajadaliśmy się pysznymi kiełbaskami, graliśmy na gitarze i śpiewaliśmy. Po odpoczynku, wspólnie z dziećmi bawiliśmy się w zagadki. Koło godziny 16:00 wyruszyliśmy PKSem do Bydgoszczy. Wycieczka była dla nas z pewnością ciekawym doświadczeniem i pewną lekcją,która nauczyła nas,że warto pomagać innym,by na ich twarzach,choć na chwilę zagościł uśmiech. :)